Selülit

27 Haziran 2010 Yazan  
Kategori Cilt Bakımı, Makyaj Modası

Bedeniniz zayıf da olsa şişman da olsa selülitler her bedenin korkulu rüyası olabiliyor. Umutsuzluğun gereği yok bayanlar, çünkü onu dize getirmenin sayısız yolu var.

Derinin hemen altında yağdokusunun çevresinde oluşan selülitler üst deride pütürlü bir görüntü oluşturarak kişininin kendini beğenmemesine ve güvenmemesine yol açar. Yağ hücreleri fazla yağı tutar ve oströjenin de etkisiyle bu hücreler yayılır. Kan dolaşımı gittikçe daha yetersiz hale gelir. Yağ hücrelerinin yayılması derinin altındaki bağ dokusunu etkileyerek vücudun fazla su tutmasına ve kan dolaşımının zayıflamasına yol açar. Kan dolaşımı yavaşlayınca dokulara daha az oksijen transferi gerçekleşir. Böylece elastikiyetini kaybeden dokular cildin pürüzlü bir görünüm almasına neden olur.

Düşük kalorili yiyecekler yiyerek, bol hareket ederek ve alınan kaloriden fazlasını harcayarak sadece kilo verilebiliyor. Peki, selülitlerden nasıl kurtulacağız? Fransa’da bir deri hastalığı olarak tanımlanan selülitin kozmetik dünyasında bir para kazanma aracı haline getirilen bir kandırmaca mı yoksa gerçekten tüm kadınların korkulu rüyası mı olduğu hala tartışılıyor. Bazı bilirkişiler selülitin bir hastalık değil de kozmetik tedavilerin giderek daha da arttığı günümüzde bir kandırmacadan ibaret olduğunu düşünüyorlar. Yalnız gerçek olan şu ki, o da kadınların genelinin kalça ve baldır bölgesindeki pürüzlü görünümden çok fazla rahatsız oldukları.

Selülitler birdenbire meydana gelmez.

Sağlıksız yaşam, dengeli beslenmeme, fazla alkol, sigara bağımlılığı, hareketsizlik, uzun sürede vücutta selülit üretimine sebep oluyor. Hamilelik ve menopoz dönemleri ile bu gibi durumlarda ortaya çıkan hormonal değerlerin değişmesi selüliti tetikliyor. Kadınlar bu dönemlerinde duygusal olarak fazla hassaslaştıklarından stresleriyle başa çıkabilmeleri durumunda bu hormonal değişiklikler en az seviyeye düşecektir. Stresli insanlarda vücut savunma sistemi harekete geçer ve hormonlar tam aksine daha da çok salgılanır. Vücut ne kadar çok su toplarsa selülitler o kadar çok artıyor. Selülit derdinden kurtulmak istiyorsanız hem stressiz bir yaşama hem de bazı alışkanlıklarını yok etmeye ihtiyacınız vardır.

Enter Google AdSense Code Here

YorumlarYorumlarınızda resiminizin gözükmesi için, gravatar a abone olun!