Sivilce oluşmaması için ne yapmalıyız

12 Temmuz 2010 Yazan  
Kategori Cilt Bakımı, Makyaj Modası

Sivilce sorunlarınız eminiz canınızı çok sıkıyor ve muhtemelen duyduğunuz her yöntemi deniyorsunuz. Ancak tamamen sakıncalı olan bu davranışınız yerine dermatologa başvurmanız sivilcelerinizden kurtulmanızın en sağlıklı ve en doğru yoludur. Zira onun yağı, bunun suyu, şunun çöpü, bunu sapı kaynatılarak kendi kendinize kulaktan dolma bilgilerle hazırladığınız maske türü şeyler sivilcelerinize iyi gelmediği gibi kalıcı cilt sorunlarına da sebep olabilir. Ancak dermatoloğa gitme imkânınız henüz yoksa en azından bu makalemizde bahsedeceğimiz birkaç uyarıya dikkat ederseniz sivilcelerinizin oluşum sebeplerini bir nebzede olsa durdurabilir yok edebilirsiniz.

  • Yaşam tarzınızdaki strese nende olan her şeyi mümkün olduğunca yok edin veya azaltın. Çünkü stres hormonlarının artmasıyla yağ yapım oranı da artacağı için sivilcelere zemin hazırlamış olursunuz.
  • Uyku saatinizi en az 8 sat olarak belirleyin çünkü dinlenmemiş bir cilt sivilcelere en müsait olan cilttir.
  • Çok sık terleyen biri iseniz asla terinizi yüzünüzde bırakmayın. Çünkü yüzünüzden su ile arındırmadığınız ter, bakterilerin oluşumu için yani sivilcelere davetiye çıkartmak için bire birdir.
  • Sivilcelerinizi asla sıkmayın, oynamayın, üzerindeki deriyi yüzmeye çalışmayın.
  • Sivilcenin en çok yaşandığı dönem olan ergenlik dönemi dediğimiz, bedensel ve cinsel gelişmelerin en yoğun yaşandığı dönemdir ve sabırlı olmanız ve doğru tedaviyi almanız halinde muhtemelen birkaç yıla eser bile kalmayacaktır.
Enter Google AdSense Code Here

YorumlarYorumlarınızda resiminizin gözükmesi için, gravatar a abone olun!